Eco -Club

Sr No. Designation Name
1. Chairman
(Headmaster of the School)
MR. Rajesh Sharma
2. Member Covvener) MS. Manju Bala
3. Teacher Member ( Male)
School Counsellor
MR. Sandeep Sindhu
MR. Balinder Kumar
4. Teacher Member( Female) MS. Neha
MRS. Gayatri Sharma
MRS. Seema Rani
5. Student Member( BOY) VII-B Class Krish Sharma
6. Student Member ( GIRL)VII-B Class Mehak

Legal Club

Sr No. Designation Name
1. Chairman
(Headmaster of the School )
MR. Rajesh Sharma
2. Member
(VIice Incharge of the School )
MRS. Gayatri Sharma
3. Member Convener
( School Counsellor)
MR. Balinder Kumar
4. Teacher Member ( Male) MR. Ashok Kumar
MR. Amitabh Kashyap
5. Teacher Member( Female)
TGT- Science
Teacher Member ( Female)
Health Incharge
MS. Harveer Kaur
MRS. Ravi Verma

Student Grievences Redressal Form

Sr No. Designation Name
1. Chairman
(Headmaster of the School )
MR. Rajesh Sharma
2. Member Convener MR. Sandeep Sindhu
3. Teacher Member
( School Counsellor)
MR. Balinder Kumar
4. Teacher Member ( Female) MRS. Shalini Sharma
5. SMC / Parents Member ( Male) MR. RAJU
6. SMC / Parents Member ( Female) Anita Rana

Litracy Club

Sr No. Designation Name
1. Chairman
(Headmaster of the School )
MR. Rajesh Sharma
2. Member
(Vice Incharge of the School )
MRS. Gayatri Sharma
3. Teacher Member ( Male)
School Counsellor
Teacher Member ( Male)
MR. Madan Singh
MR. Balinder Kumar
MR. Kaushal Pandey
4. Teacher Member ( Female)
Teacher Member ( Female)
MRS. Jagroop Kaur
MRS. Amandeep Kaur

Child Right School Committee

Sr No. Designation Name
1. Chairman (Headmaster of the School ) Mr. Rajesh Sharma
2. Member Convener ( School Counsellor) MR. Balinder Kumar
3. Teacher Member ( Female) MS. Dimple Rani
4. SMC / Parents Member ( Male) MR. Raju
5. Smc / Parents Member ( Female) MRS. Madhu
6. Student Member ( Boy) X-A Class Lakshdeep
7. Student Member ( GIRL)X-B CLASS Pooja

Child Friendly School Committee

Sr No. Designation Name
1. Chairman (Headmaster of the School ) Mr. Rajesh Sharma
2. Member Convener ( School Counsellor) MR. Balinder Kumar
3. Teacher Member ( Male) Mr. Madan Singh
MR. Amitabh Kashyap
4. Teacher Member ( Female) Ms. Neha
MRS. Poonam Kalmotia
5. Smc / Parents Member ( Male) Kishori Lal
6. Smc / Parents Member ( Female) Anita Rana
7. Student Member ( Boy) X-A Class Suraj
8. Student Member ( Girl)X-A Class Rajshri Dass

School Management Commiittee (SMC)

Sr No. Designation Name
1. Headmaster MR. Rajesh Sharma
2. Area Counsellor Arun Sood
3. Member Shailender Kumar
4. Member Kishori Lal
5. Member Anju
6. Member Suresh Kumar
7. Member Manoj Kumar
8. Member Ramesh Kumar
9. Member Kunti
10. Member Sunita
11. Member Seema
12. Member Neelam
13. Member Anita Rana
14. Member Babli Devi
15. Member Sikha
16. Member Santosh
17. Member Gurmeet Kaur
18. Member Preeti Devi
19. Member Ritu
20. Member Anita
21. Member Davinder Kaur
22. Member Asha
23. Teacher – Member Baljit Kaur
24. Teacher – Member Harveer Kaur